Много неприятният синдром на поликистозните яйчници, освен всичко друго, има и неблагоприятен ефект върху външността на жената:
- Допълнително комплексиращия за всяка жена хирзутизъм (повишено окосмяване от мъжки тип, включително и по лицето)
- Нередовен месечен цикъл
- Наднормено тегло
- Предразположение към инсулиновата резистентност, като причина от наднормените килограми
- Кожни проблеми, които са отново видими като акне
В последните години синдромът на поликистозните яйчници при нежния пол за щастие не се характеризира със своя пълен списък от много комплексиращи за всяка жена негативни симптоми, но лекарите откриват успешно неговата анамнеза за щастие още преди да се развие тази мрачна пълна картина на това заболяване. Много често първата поява поликистоза може да е “скрита”, но видима зад нарушения в психиката като депресивни състояния и биполярни разтройства.
За лечение се изписват комбинирани орални контрацептиви, и повлияващи тези особено нежелани симптоми на поликистозата.Хубавото в случая е, че те имат и допълнително и много важно за потърпевшите положително влияние, тъй като намаляват чувствително акнето и останалите неприятни прояви на заболяването, освен това регулират успешно менструацията и дават ефективна контрацепция.
Това на практика означава, че докато ги взема, жената, дори да не страда от безплодие, на практика не може да забременее. Това са положителните ефекти от тази терапия, за съжаление обаче те имат и отрицателни странични симптоми.
Най-голям е ефектът при намаляване на всички нежелани реакции от предписано лечение с приема на нискодозирани контрацептиви. За разлика от високодозирани и ултранискодозирани КОК, не се свързват със засилена честота на депресивните разстройства и често крайно полярни промени в емоционалното състояние на жената, изрязяващи се в много големи смени на настроенията.
Големите нива на естроген имат много силен ефект на потискане върху психичното здраве на жената основно поради причината, че пренастройват нивата на най-важните женски хормони от централна нервна система – предимно към черен дроб, а това води обикновено до главоболие и депресия. А както знаем, серотонинът, “хормонът на щастието”, има своята централна роля за естествено регулиране на съня, апетита, агресивността и дори настроението и даже сексуалността.
Няколко модерни проучвания по темата доказват, че страдащите от това заболяване обикновено сами решават да прекратят изписано лечение с високодозираните, в сравнение с нискодозираните контрацептиви. Те, тъй като са ултранискодозирани, по примера на високодозирани КОК, имат неочаквано много повече неблагоприятни ефекти върху либидото и психиката на нежния пол. Поради тази причина жените много по-често прекратяват техния прием след като развият естествена нетърпимост към нежеланите ефекти.
Лечението на поликистозните яйчници с контрацептиви е необходимо да се следи стриктно с всеки индивидуален случай в зависимост от психичното и физическо състояние на всяка жена. За целта е наложително да бъде направен строго личен режим, който да вдъхва на пациентката увереност, че е здрава, привлекателна и желана от своя партньор. Този индивидуален план следва по този начин да мобилизира максимално и да ги насърчава да водят активен и пълноценен начин на живот във всяко едно отношение.
1 коментар. Leave new
[…] на половите хормони, произведени от хипофизата или от яйчниците, както и на хормоните, произведени през […]