Породеният страх от болка често води бременните жени да потърсят далеч по-надеждни обезболяващи начини за успешно раждане.
Видове прилагана анестезия:
Епидурална
При нея упойващото вещество се влива в близост до гръбначния стълб, но вън от непосредствената обвивка на гръбначния мозък. Нейното действие е светкавично и има възможност упойващия й медикамент да се влива периодично. Сериозен недостатък обаче е това, че родилките усещат много слабо всички контракции, поради факта, че този вид упойка обхваща тялото под кръста. По този начин тя изцяло се налага да разчита на напътствията на лекарите кога да прави напъни, като те също са неефективни като цяло. Така се стига до удължаването на целия родилен процес и има реален риск от немалко разкъсвания, някои доста сериозни.
Спинална
Твърде подобна на описания първи вид, но при нея имаме еднократна пункция и въвеждането на анестезия в кръстната област в областта на гръбначния стълб. След нейното поставяне настъпва едно пълно обезчувстване на цялото тяло под съответната пункция, по този начин докато трае целия родилен процес бъдещата майка е в съзнание. Тя се употребява при планираното секцио, но по-рядко при естественото раждане. Един от опасните странични ефекти и при този вид упойка е ужасното главоболие след изчезването на нейното действие (то трае до 2 часа). Освен това предизвиква и сухота и треперене в устата. Това налага задължителния прием на много течности след нея.
Локална
Представлява инжектиране на лидокаин в областта на таза към края на раждането. С нея се цели отпускането и обезболяването на всички тъкани, за да излезе по-лесно бебето.
Интубационна (обща)
Прилага се при извършване на секцио по спешност заради нейното бързо действие в сравнение с другата, спинална упойка, например.
Акцентът при нея е другаде – родилката да се запаси с възможно повече енергия, за да има нужните сили. С нейна помощ набавя на своя организъм достатъчно кислород, нужен за нея и бебето. Известно е отдавна, че правилното и спокойно дишане е изпитан начин да се роди по-безболезнено и лесно.
Необходимо е бременната, която ражда да се концентрира върху дишането си:
- Да вдишва и издишва плавно и бавно с еднаква сила, дълбочина и продължителност (при вдишване трябва да се изпълнят максимално с кислород дробовете, а при издишването – съответно максимално да се изпразнят)
- Много важно е също да се поддържа постоянния ритъм на дишане. За тази цел се брои до три примерно при всяко издишване и вдишване
- Да се вдишва през носа и да се издишва през устата
- Да се пие често вода, поради ускорената дехидратация на организма заради стресовото и често дишане
Докато трае целия родилен процес обикновено родилките се стремят да задържат своя дъх по времето на напъните. Правилното дишане открай време се смята основно по важност при раждането.
Оптималните техники за дишане могат да се научат и от курсове по йога за бременни или друг вид упражнения специално за този изключително важен момент от живота на жената. Става въпрос за техники, при които физическото натоварване е свързано и с правилното дишане. Това са много важни неща, които следва да се приложат ефективно по време на раждането.