По аналогия с антибиотиците и техните странични ефекти, някои жени възприемат пробиотиците с опасения и недоверие. Задачата на тези препарати с полезни микроорганизми е да поддържат и възстановяват микрофлората, която се нарушава след употреба на антибиотици. Микрофлората представлява колония от различни бактерии, които се намират в носоглътката, устната кухина, червата и във влагалището. Нормата за здрава жена са 93-97% лактобактерии в състава на вагиналната микрофлора, които обезпечават киселинността на средата и препятстват развитието на болестотворни бактерии, вируси и гъбички. При нарушения на микрофлората на влагалището се появяват на първо време заболявания като бактериална вагиноза и урогенитална кандидоза.
Как да помогнем на правилните женски бактерии?
Необходимите за организма лактобактерии се получават с храни като млечнокисели продукти и туршия. Когато микрофлората е нарушена, липсите не могат да се попълнят само с храна. Решаването на проблема с вагиналната дисбактериоза, като се възстанови и поддържа необходимото количество на добри микроорганизми става с прием на пробиотици във вид на препарат и то такива, които съдържат щамове на лактобацили. Назначените препарати трябва да се обсъдят с гинеколог. Прием се налага не само за профилактика, но и за лечение на генитални инфекции.
Кога се препоръчва употреба на пробиотици?
• Профилактика и лечение на вагинална дисбактериоза по време и след прием на антибиотици, хормонални препарати и орални контрацептиви;
• Лечение и възстановяване на микрофлората след генитални инфекции. Това са урогенитална кандидоза, бактериалната вагиноза и човешки папилома вирус;
• В периода на менопаузата при хормонална заместителна терапия и нарушения на вагиналния епител;
• При паднал имунитет по време на бременност и стрес.
Пробиотиците са една от препоръчваните мерки за профилактика на рак на шийката на матката. Достатъчното количество лактобактерии и бифидобактерии са гаранция за чиста кожа, силна коса, здрави кости, нормално храносмилане, висок имунитет, безпроблемна бременност и раждане на здраво дете. Приемът на пробиотици е изключително важен при планиране на бременност, когато организмът трябва да се изчисти от всякакви хронични инфекции. Още с първите седмици на бременността, бъдещата майка трябва да се погрижи за здравето на бебето и в този смисъл, микрофлората се нуждае от особена поддръжка. През бременността трябва да се проведат 3 курса на пробиотикотерапия – през първото, второто и третото тримесечие.
Препаратите с полезни бактерии се използват много успешно срещу настройката на организма към алергични реакции. Добре се повлияват атопичния дерматит, лекарствените и смесените алергии, алергичните бронхити, ринити и конюнктивити, бронхиалната астма и възстановяването след анафлектичен шок.
Употребата на пробиотици е добър съпътстващ елемент от грижата на козметиците за женската красота. Полезните бактерии са необходими при козметични операции, фотостарееене на кожата, слънчева алергия, акне, витилиго, себорея, напукване на кожата, при обриви и за укрепване на косата. Приемът на подходящ препарат възстановява микробния баланс и имунитет на кожата, предотвратява вторичното инфектиране след почистване на лицето и подобрява храненето на кожата. Някои препарати са насочени директно към женската опорно – двигателна система и заболявания като артитрит, артроза, остеопороза, възстановяване след счупване на кости или скъсване на връзка. Това е свързано с нормализацията на обменните процеси и усвояването на витамините D и В, калций, желязо и други макро- и микроелементи.