

След щастливото известие, че сте бременна, възникват цяла лавина въпроси. Един от първите е, как да се промени начина на хранене така, че бебето да получава само полезни вещества, а майката да се чувства доволна и щастлива от живота. Главното правило на бременните не е през 9-те месеца да ядат за двама, а да се хранят заради двамата. Не трябва да се допускат злоупотреби с храната, особено с вредната храна. Към забранените продукти през целия период на бременност са всички храни, които могат да предизвикат алергия, да затруднят храносмилането и в най-лошия случай – да застрашат бременността и развитието на плода.
На първо място в списъка на забранените продукти е алкохолът. Дори и при най-добро развитие на бременността се допуска само половин чаша вино на празник. Алкохолът е изключително опасен за ранния период от бременността – първите три месеца, когато се формират вътрешните органи и системи на плода.
Сурова риба и месо, което не е преминало през достатъчна топлинна обработка също не се допускат, поради риска от заразяване с листериоза, опасна за развитието на бебето. По време на цялата бременност много се внимава плодовете, зеленчуците, суровите яйца и другите продукти за готвене да са старателно измити. Най-добре е да се използват специални средства за миене на продукти. Хранителните отравяния през бременността водят до обезводняване на организма и изискват прием на токсични за бебето лекарства.
Непастьоризираните млечни продукти също са опасни за жените през този труден за организма им живот. Тези храни могат да са източник на салмонелоза. Това е тежко заболяване със сериозни последици за майката и за бебето. Токсичните елементи на бактерията на салмонелата проникват през плацентата и влияят върху развитието на плода.
Забранени са морските и речните деликатеси, особено силно осолените. През последните месеци от бременността блюдата със съдържание на повече сол по-добре изобщо да бъдат изключени, защото задържат течност в организма, а отоците и без това измъчват бременните жени.
Списъкът на продукти, които могат да предизвикат вродена алергия на бебето включва екзотичните плодове, шоколада, меда и храните с изкуствени бои.
С особено внимание трябва да се употребяват консервираните зеленчуци и маринованите гъби заради малкия, но все пак допустим риск за наличие на ботулизъм. Това заболяване има сериозни последствия както за здравето на детето, така и за майката.
Лекарите ограничават количеството на тестените сладкарски изделия, които бременната може да яде не за друго, а за да не се качват излишни килограми.
Към тях спадат и другите фастфуд храни с висока калоричност.
Не са за препоръчване газираните напитки, които подуват корема и напитките с кофеин, които напрягат мускулите и повишават кръвното налягане.
Плодовете заемат голямо място в храненето на бременните жени, но някои от тях също са в забранения списък. Това са някои от екзотичните плодове. За да издържат транспортирането и да имат добър търговски вид, екзотичните плодове се обработват с много химикали, полират се с восък, а за някои се използват дори и бои за подсилване на естествения цвят. Ако към това добавим и пестицидите, получени за отглеждането им, уханните тропични плодове могат да са доста опасни. И това не е най-лошото. Папаята и ананасът предизвикват контракции.