Самият термин „извънматочна бременност“ определя патологията в износването на плода – извън матката.
По законите на природата, оплодената яйцеклетка с пълен набор от генетична информация и необходим запас от хранителни вещества трябва да се прикрепи към стената на матката. Но понякога се случва тя да не достигне до определеното място, а да заседне във фалопиевата тръба (на графиката по-долу) или в шийката на матката, или да се прикрепи за повърхността на яйчник.
Бременната не може сама да определи патологията, тъй като състоянието се маскира като обикновена бременност – менструацията спира, гърдите се подуват, появява се гадене и реакция на миризми. Яйцеклетката расте и се развива до момента, докато мястото не ѝ стане тясно.
Изходът
Както и да протича извънматочната бременност, нейният изход е предрешен – загуба на плода.
Това се случва от четвъртата до осмата седмица. Зародишът се отлепва от стената на фалопиевата тръба, развитието му спира. Жената получава световъртеж, пада артериалното налягане, получава се болка и кръвотечение, които могат да продължат до няколко седмици. Когато плодът е прикрепен за яйчник или друг орган, прекъсването на бременността става след отлепването на плацентата и е съпроводено с обилно кръвотечение.
Понякога кървенето може да липсва и жената да мисли, че бременността протича нормално, когато изведнъж се появява остра болка в корема и жената изпада в шоково състояние. В този случай спешно се звъни на Бърза помощ, защото състоянието е животозастрашаващо.
Рискова група
Основна причина за извънматочната бременност са различните ендокринни разстройства, променящи перисталтиката на маточните тръби и възпалителните заболявания. Инфекциозният процес в слизестата обвивка води до фиброза и до нарушения в транспортната функция на тръбата. Много често, причина за патологична бременност са абортите, след които възникват възпалителни процеси в органите на малкия таз. В резултат, в тънките маточни тръби се появяват сраствания, които пречат на оплодената яйцеклетка успешно да достигне до матката.
Хирургичните операции на маточните тръби или наличието на тумори в матката също са причина за извънматочна бременност. Извънматочна бременност заплашва и жените, които дълго време приемат средства за подобряване на фертилността и стимулиране на овулацията.
Диагностика на извънматочната бременност
С новите методи на диагностика се появява възможност да се определи извънматочната бременност едва на втората седмица след спиране на менструацията. Комплексното изследване включва ехография на органите на малкия таз, тестове на овулацията, измерване на базалната температура, проверка на маточните тръби и тяхната проводимост. Ранната диагностика помага не само да се намали риска от вътрешен кръвоизлив, но и да се съхрани фалопиевата тръба.
В зависимост от срока, лекарят назначава специални лекарства или инжекции. В краен случай се прави тубектомия за отстраняване на плода от тръбата. По този начин се съхранява органа и способността му да изпълнява своите функции. Ако извънматочната бременност се е самопрекъснала и е наранила тръбата, следва отстраняването й, тъй като нараненият орган никога вече няма да функционира нормално, а може да стане и причина за повторна патология.
В следоперационния период задължително се назначава курс на противовъзпалително лечение и за съхраняване на детеродните функции. Препоръчва се да мине поне половин година до следващото забременяване.