Предменструалният синдром е физическо и психологическо неразположение, проявяващо се няколко дни преди датата на менструацията, често около седмица, което изчезва с нейното идване.
Около 75% от жените всеки месец изпитват подобно неразположение.
Най-разпространените физически признаци на предменструалния синдром са чувството за подуване и за тежест, причинени от задържането на вода. При такава задръжка на течности е възможно телесното тегло да се покачи с 1 до 3 кг.
Освен тези симптоми у някои жени се появява акне или херпес на устата или на гениталиите. Понякога повишеното отделяне на мастен секрет омазнява косата. Не е изключена и появата на мигрени, ревматични, ставни или мускулни болки.
Естествено, никоя жена не страда едновременно от изредените по-горе болки. Общият и постоянен признак при всички, които са изпаднали в това състояние, е силната умора, която може да доведе до апатия.
Тъй като предменструалният синдром се наблюдава само при жени, които имат овулация, е логично да се смята, че той до голяма степен е свързан с производството на хормони, извършващо се по време на цикъла.
ПС се проявява след овулацията, във втората фаза на цикъла, когато яйчниците отделят прогестерон и естрогени. Ако двата хормона са количествено неравностойни един спрямо друг, се появяват симптомите на дискомфорт, чиято сила зависи от степента на неравновесието. Обикновено отделянето на прогестерон е по-слабо. Така че причината за различните разстройства, сред които е задържането на течности, може да се дължи на преобладаването на естрогена. Други физиологични и метаболични фактори, като например промените в захарния метаболизъм или недостигът на желязо, биха могли да допълнят горното обяснение.
Освен това не бива да се подценява и психологическата среда, която, въздействайки върху нервните центрове и в частност върху хипоталамуса, може да предизвика промени в отделяните от него вещества и по този начин да повлияе върху цялата хормонална верига.
Много често се променя поведението по време на предменструалния синдром. Сънят е неспокоен и нерядко няколко дни преди идването на менструацията се появява безсъние, което още повече засилва умората. Жената става нервна, лесно възбудима и полага повече усилия, за да се съсредоточи. Мускулите се вцепеняват и става непохватна: нещата сами се изплъзват от ръцете й. 🙂
Апетитът, както и сексуалното поведение е възможно да се променят. В този период някои жени почти нямат сексуални желания, докато други стават прекалено активни.
Психологическото поведение също е разстроено. Подложена на хормонални промени в цикъла си, жената преминава през различни настроения. Дейна и весела в средата на цикъла, малко преди идването на мензиса, тя започва да се чувства нервна, напрегната и неспокойна.
Нервното напрежение, резултат на по-бързата уморяемост, се изразява в необясними внезапни смени на настроенията, раздразнителност, дори понякога стигаща до агресивност и насилие. Често срещано е чувството на меланхолия, което е възможно да се изроди в депресия.
Нищо не върви: жената гледа на живота през черни очила, изпитва съмнение към всичко и най-вече по отношение на самата себе си. Сълзите не са изключение. Обикновено след 35-годишна възраст тази предменструална потиснатост се засилва.
Основното лечение на предменструалния синдром се състои в това – да бъде компенсирано по изкуствен път недостига на прогестерон. За тази цел гинекологът ще ви предпише лечение на базата на естествен прогестерон (хапчета) или на базата на прогестативи (производни на синтетичния прогестерон). Премахвайки овулацията, противозачатъчните хапчета помагат да се ограничи и даже да се избегне действието на ПС.