Стресът може да възпрепятства зачеването, защото изсмуква твърде много от нашата жизнена енергия – а това е вредно. Ако стресът изисква енергия за поддържането на мускулите ни натегнати, ума ни претоварен и емоциите ни разбъркани, другите системи на тялото трябва да се справят с енергията, която е останала.
Ако все не може да заченете, най-вероятния виновник е стресът. А дълготрайния стрес може да породи дори медицински проблеми, които изискват съответното лечение. Редовното практикуване на Йога е проста предпазна мярка и също може да бъде лек. То увеличава снабдяването с енергия и я канализира към всички системи на тялото, така че да станете здрави и спокойно отпуснати, изживяващи всеки момент в неговата пълнота.
Какво ви казва езикът на тялото
Начинът, по който седите, стоите и се движите, може да разкрие много за състоянието на вашия ум, здраве и емоции по всяко време. Ако повече от енергията ви се поглъща било от ума (примерно вашата работа), било от емоциите (да кажем, имате проблеми, които ви висят на главата), или пък от трескавия ви начин на живот, тялото става изтощено, с изчерпани енергийни ресурси. Така че просто може да не остава достатъчно енергия, за да работи репродуктивната ви система както трябва. Съвсем просто е. Стресът може да се отрази върху езикът на тялото ви – стегнато кръстосани крака, изгърбване в горната част на гръбнака или кръстосани ръце пред гръдния кош.
Йогическият отговор на стреса е повторното балансиране на вашата нервна и ендокринна система, така че всички функции се подобряват. Използвайте Йога, за да разтегнете, засилите, отворите и отпуснете. Това освобождава заключената енергия и така улеснява зачеването, бременноста и раждането.
Дишането е ключът
Дихателната и сърдечносъдовата система вкарват кислород (основният източник на енергия) в тялото от външния въздух и го пренасят до всяка клетка. Добрите дихателни навици следователно повишават общите доствки на енергия, която е на разположение на системите в тялото за ползване. Диафрагмата е най-големия мускул, който отделя коремната от гръдната кухина. Тя е главният дихателен мускул. Ако нейните движения са ограничени от лоша стойка, тя не може да вкара достатъчно въздух в белите дробове и така тялото остава без достатъчно кислород. Плиткото дишане, което не всмуква достатъчно кислород, е една от главните причини да се чувстваме не на висота. Дълбокото дишане (което използва напълно диафрагмата) ни зарежда веднага с енергия.
Когато вдишвате, диафрагмата силно се свива надолу, като масажира и зарежда с енергия коремните органи и увеличава капацитета на белите дробове, така че въдухът нахлува в тях, през носа, отвън. Диафрагмата отново се повдига, докато издишвате, като снема коремното налягане и намалява белодробния капацитет така, че въздухът е принуден да излезе през носа. Това съкращаване и отпускане отразява цялото махаловидно движение на Йога – дейност, последвана от почивка, след която има активност, в един непрекъснат, балансиран цикъл. Практикувано осъзнато, дълбокото дишане ни свързва с този ритъм на живота и ни помага да се научим как да релаксираме дълбоко между два порива на активност. То също помага за създаване на една спокойна сила.