Когато рецепторите не получават обичайните вещества, работата на органите се разстройва и се получават проблеми със здравето:
диабет тип 2, атеросклероза, остеопороза и др.
Когато рецепторите не получават обичайните вещества, работата на органите се разстройва и се получават проблеми със здравето:
диабет тип 2, атеросклероза, остеопороза и др.
Ако роднини са получавали инсулти, редно е да направим коагулограма, анализ на липидите в кръвта и поне веднъж седмично да си мерим кръвното налягане.
Веднъж в годината трябва да се прегледа щитовидната жлеза, да се проверява плътността на костите, да се прави цитинамазка и редовно ехографско изследване на матката и яйчниците. Мамографията е задължителна за жените след 40 години, като до 50 годишна възраст се прави веднъж на 2 години, а след 50 – всяка година.
Съвременната медицина много старателно изучава заместителните технологии, защото продължителността на живота се е увеличила. Менопаузалната хормонална терапия няма за задача да възстанови работата на яйчниците.
Жената над 50 години не бива да получава високо ниво на хормони и затова днешните препарати са с ниски дози. В повечето европейски страни хормонотерапията започва още на 40 години и така жените над 50 години живеят много по-активно.
Последните изследвания по темата доказват, че жените, които са приемали хормони до 60 години живеят с 30% повече от жените, които са отказали хормоналната терапия.
След 60 годишна възраст няма смисъл да се започва хормонална терапия, тогава тя може само да се продължава. За да се попадне в „прозореца“ на терапевтичното въздействие трябва да се приемат хормони в първите 5 години след последната менструация.
Само лекар може да назначи хормоните, защото трябва да отчете как работи хипофизата, изработва ли хормони щитовидната жлеза, как си взаимодействат и т.н. Трябва да се направят и изследвания за евентуални противопоказания. Подборът на подходящия препарат и неговата доза е управление на сложен хормонален процес.
Това става, защото се изключват яйчниците, организмът изпитва недостиг на хормона естрадиол и той започва да се синтезира в подкожната мазнина. Започва бързо натрупване на тлъстини на корема, подобно на мъжкия тип надебеляване. Тези тлъстини са естрогенни и опасни, защото провокират атеросклероза.
Ако една жена с нормално тегло е качила през менопаузата 20-30 килограма, лекарят може да я посъветва да започне хормонална терапия, диета и занимания със спорт.
Още от 40-годишна възраст трябва да се започне контролът на хормоналния фон, за да се хванат рано всички изменения, когато е лесно да бъдат коригирани. Неочаквано тегло може да се добави и от лекарствата, които повечето жени в менопауза приемат.
Такива са стероидите, невролептиците, антидепресантите, препаратите, които задържат течности и много лекарства за диабет и хипертония. Важното в тези случаи е лекарствата да се се заменят с аналози без натрупване на килограми като страничен ефект. Това, разбира се, не се прави самостоятелно, а само след консултация с лекар и преценка на всички плюсове и минуси на смяната.