Пробиотиците – какво представляват всъщност и какво можем да очакваме от тях?
Пробиотици – това са живи бактерии и дрожди, които са полезни за организма, особено за храносмилателната система. Обикновено когато чуем бактерии мислим за тях като за микроби, причиняващи заболявания. Но тялото ни е пълно с бактерии, както добри, така и лоши. Пробиотиците често се наричат ”добри” или “полезни” бактерии, защото помагат да поддържате чревната система здрава.
Можете да намерите пробиотици в различни добавки и някои храни, като киселото мляко например. Лекарите често ги предписват, за да помогнат при храносмилателни проблеми.
Как работят?
От доста време учените се опитват да разберат как точно действат пробиотиците.
Някои от начините, по които те могат да ви поддържат здрави
Когато в тялото са унищожени някои „добри“ бактерии, например след прием на антибиотици, пробиотиците могат да помогнат да ги замените и да възстановят напълно вашата флора.
Те могат да помогнат за балансирането на вашите “добри” и “лоши” бактерии, за да поддържате тялото си в добро здраве и то да работи както трябва.
Промоция!
пробиотици от Лаборатории GENESIS. Ще откриете едни от най-добрите пробиотици от български производител.
Видове пробиотици
Много видове бактерии се класифицират като пробиотици. Всички те имат различни предимства, но повечето идват от две основни групи. Попитайте Вашия лекар за това, което може най-добре да Ви помогне.
Лактобацилус
Това е може би най-често срещаният пробиотик. Той присъства на 99% в киселото мляко и други ферментирали храни. Различните щамове могат да помогнат при диария и на хора, които не могат да усвояват лактоза, захарите в млякото.
Bifidobacterium
Можете да го намерите в някои млечни продукти. Той може да помогне за облекчаване на симптомите на синдром на раздразнените черва (IBS) и други подобни състояния.
Saccharomyces boulardii е мая, съдържаща се в пробиотиците. Изглежда, че помага в борбата с диарията и други храносмилателни проблеми.
Пробиотици за жени
прочетете повече ТУК
Защо е добре да се взимат пробиотици, дори профилактично?
Освен всичко друго, пробиотиците спомагат за по-лесното преминаване на храна през червата, като влияят на нервите, които контролират движението на червата. Учените все още се опитват да класифицират най-подходящите за определени здравословни проблеми.
Най-често срещани състояния, които се лекуват с пробиотици
- Синдром на раздразнените черва
- Възпалително заболяване на червата (IBD)
- Инфекциозна диария (причинена от вируси, бактерии или паразити)
- Диария, причинена от антибиотици
Има и някои изследвания, които показват, че са полезни при проблеми в други части на тялото ви. Например някои хора казват, че са помогнали за:
- Кожни заболявания, като екзема
- Здраве на урината и вагината
- Предотвратяване на алергии и настинки
- Здраве на устната кухина
Как да ги използваме безопасно
Световната Здравна Организация (СЗО) регулира и окачествява пробиотиците като храни, а не като лекарства. За разлика от фармацевтичните компании, производителите на пробиотични добавки не трябва да показват, че техните продукти са безопасни или че работят на 100%.
Посъветвайте се с Вашия лекар дали приемът на пробиотици е добра идея за Вас. Като цяло се смята, че пробиотичните храни и добавки са безопасни за повечето хора, въпреки че някои хора с проблеми с имунната система или други сериозни здравословни състояния не трябва да ги приемат.
В някои случаи леките нежелани реакции могат да включват разстроен стомах, диария, газове и подуване на корема през първите няколко дни, след като започнете да ги приемате. Те могат също да предизвикат алергични реакции. Спрете да ги приемате и говорете с Вашия лекар, ако получите някои от тези симптоми.